Šesť slovenských lodí sa v rebríčku vodného slalomu ocitlo v TOP 10

16.09.2016 Celý región

Lausanne 16. septembra (TASR) - Slovenský vodný slalom má za sebou úspešnú olympijskú sezónu. Svedčí o tom aj rebríček Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF), v ktorom sa až šestica reprezentačných lodí umiestnila v TOP 10.

Medzi singlkanoistami triumfoval strieborný olympijský medailista z Ria de Janeiro Matej Beňuš pred Alexandrom Slafkovským, ktorý sa minulý víkend tešil z celkového triumfu v seriáli Svetového pohára. V Tacene sa pre uvoľnený betón na trati dostal do finále až po dodatočnom rozhodnutí jury, ktorá povolila bojovať o medaily 15 pretekárom. Slafkovský skončil na skrátenej trati druhý a celkové hodnotenie SP vyhral som 45-bodovým náskokom pred Francúzom Nicolasom Peschierom. Beňuš, ktorý sa zúčastnil len na štyroch pretekoch SP s jedným víťazstvom, sa umiestnil na siedmej priečke. Michal Martikán skončil v posezónnom vydaní rebríčka ICF siedmy, talentovaný junior Marko Mirgorodský obsadil 34. priečku a Patrik Gajarský 37. Medzi ženami v C1 skončila najvyššie Soňa Stanovská na 29. mieste.

Najvyššie priečky atakovali slovenskí reprezentanti aj v K1. V mužskej kategórii skončil štvrtý Jakub Grigar, ktorý mal v Riu na dosah cenný kov, napokon na olympijskej trati obsadil piatu priečku. Medzi ženami sa do TOP 10 dostala Jana Dukátová (5. miesto). Úradujúci zlatí olympijskí víťazi, bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, sa ocitli v rebríčku C2 druhí za francúzskym duom Gauthier Klauss, Matthieu Péché.

Rebríčky ICF po sezóne 2016:

C1 mužov: 1. Matej BEŇUŠ (SR), 2. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR), 3. Benjamin Savšek (Slov.) ... 7. Michal MARTIKÁN, 34. Marko MIRGORODSKÝ, 37. Patrik GAJARSKÝ, 64. Marko GURECKA, 116. Tomáš DŽURNÝ, 147. Martin MRAČNA, 245. Martin DODOK, 260. Ľudovít MACÚŠ, 285. Félix KRUPA (všetci SR)

C1 žien: 1. Jessica Foxová (Aus.), 2. Mallory Franklinová (V.Brit.), 3. Nuria Vilarrublaová (Šp.) ... 29. Soňa STANOVSKÁ, 30. Simona MACEKOVÁ, 35. Simona GLEJTEKOVÁ, 43. Monika ŠKÁCHOVÁ, 66. Silvia BROSOVÁ, 108. Katarína KOPÚNOVÁ, 115. Eva DIEŠKOVÁ (všetky SR)

K1 mužov: 1. Jiří Prskavec (ČR), 2. Peter Kauzer (Slov.), 3. Mathieu Biazizzo (Fr.), 4. Jakub GRIGAR (SR), 20. Martin HALČIN, 43. Andrej MÁLEK, 57. Matúš HUJSA, 92. Richard MACÚŚ, 108. Ľubomír JANČEK, 118. Samuel STANOVSKÝ, 146. Ján ŠAJBIDOR, 150. Miroslav URBAN, 185. Jakub STANOVSKÝ, 186. Peter BLASBALG, 230. Adam GONŠENICA, 298. Radoslav MIKO (všetci SR)

K1 žien: 1. Foxová, 2. Maialen Chourrautová (Šp.), 3. Ricarda Funková (Nem.) ... 5. Jana DUKÁTOVÁ, 34. Elena KALISKÁ, 40. Kristína NEVAŘILOVÁ, 62. Soňa STANOVSKÁ, 71. Viktória OROKOCKÁ, 75. Michaela HAŠŠOVÁ, 80. Paulína MATULÁNIOVÁ, 91. Monika MITAŠÍKOVÁ, 110. Kristína ZÁRUBOVÁ, 135. Simona MACEKOVÁ, 183. BROSOVÁ, 196. Lucia MURZOVÁ, 205. Lea KONIAROVÁ, 211. Eliška MINTÁLOVÁ, 219. Ivana TREBULOVÁ, 225. Katarína ONTKOVÁ (všetky SR)

C2: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Péché (Fr.), 2. Ladislav ŠKANTÁR, Peter ŠKANTÁR (SR), 3. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) ... 14. Tomáš KUČERA, Ján BÁTIK, 24. Peter HOCHSCHORNER, Pavol HOCHSCHORNER, 32. Juraj SKÁKALA, Matúš GEWISSLER (všetci SR)